Vybrat region

Česká republika

Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Ústecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Královéhradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj

Slovenská republika



MIMO ÚZEMÍ ČR a SK

Karta zařízení

Palata - Domov pro zrakově postižené


Informace o zařízení

Statutární zástupce: Ing. Jiří Procházka

Informace o zařízení:

Palata – Domov pro zrakově postižené je příspěvkovou organizací, jejímž zřizovatelem je Hlavní město Praha. Domov se nachází v krásném prostředí tříhektarového parku anglického stylu v klidné části Smíchova na jižním svahu Strahova. Byl postaven v roce 1893, moderně zrekonstruován a dostavby nových pavilonů byly ukončeny v letech 2003 a 2008. V Domově je 48 jednolůžkových a 37 dvoulůžkových pokojů, celý dům je vybavený prvky prostorové orientace, které se stále vylepšují a zdokonalují, celý prostor včetně zahrady, je bezbariérový. Posláním Domova je poskytování komplexní služby lidem se zrakovým postižením. Pomáháme lidem v situacích, kdy jejich postižení vyžaduje pravidelnou pomoc druhé osoby. Klienti zde nacházejí nejen péči, ale i naplnění kulturních a sociálních potřeb. Cílovou skupinou jsou osoby se zrakovým postižením (klienti Domova Palata s kapacitou 122 klientů), kteří z důvodu ztráty soběstačnosti nemohou nebo nechtějí žít ve svých domovech. Zrakovým postižením je míněno: úplnou nevidomostí, praktickou nevidomostí nebo těžce slabým zrakem. Průměrný věk klientů je 85 let. V Domově jsou celkem 4 úseky, na 2 úsecích jsou ubytováni klienti s kombinovaným postižením, se zrakovým postižením a syndromem demence. Realizuje se zde péče Biografického modelu dle Prof. E. Böhma. Ten spočívá v poskytování péče dle potřeb a zvyklostí klienta na základě jeho životního příběhu. V Domově jsou 2 psychologové, logoped a v moderně vybavené rehabilitaci se klientům věnují 2 fyzioterapeuti. Dále je možné navštívit vlastního praktického či zubního lékaře, další specialisté jsou externí. Domov rovněž nabízí prostory pro další služby jako jsou kosmetické, kadeřnictví, manikúra, pedikúra, a masáže.

Adresa

Palata - Domov pro zrakově postižené
Na Hřebenkách 737/5
150 00 Praha 5

www.palata.cz

Certifikace

Ubytování
Strava
Volný čas a kultura
Partnerství
Péče
Bodové hodnocení
912 bodů   
Celkové hodnocení



Příklady dobré praxe


Prvky prostorové orientace
V domově využíváme prvky prostorové orientace pro zrakově postižené, které můžeme doporučit i do standardních domovů pro seniory. Jedná se o kombinaci prvků, které pomáhají orientovat se v prostoru jak nevidomým, tak i osobám se zbytky zraku.
Mezi základní prvky prostorové orientace patří kontrastní vodící madla s hmatovým značením u jednotlivých pokojů, podlahy na chodbách domova, nábytek v pokojích klientů, vypínače atd.
V domově je zpracován systém kontrastů ve vazbě k intenzitě osvětlení. Tento manuál je v případě zájmu možno poslat.
Zobrazit text zobrazit fotografie
Otoskopická sluchátka
Klienti se slabším sluchem používají otoskopická sluchátka, která zmenšují sluchovou bariéru. Sluchátka jsou vybavena dvěma mikrofony, umístěnými v blízkosti uší.
Zvuk z nich je zesilován podobně jako u sluchadel, avšak s lepší srozumitelností a prostorovou orientací. Mají snadné ovládání, které zvládnou i klienti s hmatovým handicapem. Zároveň velikost sluchátek umožňuje mimo dobu užívání jejich snadné nošení např. v náprsní kapse. Sluchadla používají klienti s lehkým a středním sluchovým postižením, které nepoužívají trvale sluchadla a pomoc potřebují jen občas, např. během vyšetření u lékaře, při jednání na úřadech, při kulturních akcích apod.
Zobrazit text zobrazit fotografie
Individuální a firemní dobrovolnictví
Dobrovolníci jsou již několikátým rokem neopomenutelnou součástí našeho Domova.
Uplynulý rok 2023 byl ve znamení jejich nesmírného nasazení a odhodlání. Zaznamenali jsme úctyhodných 1530 individuálních dobrovolnických hodin a neuvěřitelných 3711 hodin od firemních dobrovolníků. Naši individuální dobrovolníci dochází zejména za klienty, kteří nemají blízkou rodinu nebo přátele, se kterými by mohli trávit svůj čas. Často jim čtou a tímto způsobem jim i pomáhají zůstat mentálně aktivními – čtení příběhů nebo i jen povídání s dobrovolníky také pomáhá starším lidem udržovat paměť a vyvolávat v nich vzpomínky na minulost. Další významnou aktivitou dobrovolníků je doprovázet klienty na procházky, kde se dobrovolník stává jejich společníkem a umožňuje jim těšit se z procházek v našem rozlehlém parku. To má nejen fyzické, ale také psychické a emocionální benefity. Mnohdy se dobrovolníci účastní i jako doprovod pro klienty při výjezdech do více či méně vzdálených míst od našeho Domova. Dobrovolníci však nezůstávají jen u aktivit s klienty. Pod taktovkou naší úžasné zahradnice se zapojují také do údržby zahrady. S neskutečným nasazením pomáhají od jara do podzimu se vším, co je potřeba. Jejich pečlivá práce a kreativita se projevují především v krásně upravených koutech naší zahrady, která je oblíbeným místem odpočinku.

V minulém roce se individuální i firemní dobrovolníci zapojili i do vánočních příprav. S klienty pekli cukroví, zdobili adventní věnce a ozdoby na pokoje a do společenských místností. Dobrovolníci se dále zapojili do předvánočního úklidu, výzdoby a balení dárků pro klienty.

Jak s dobrovolníky pracujeme:
Individuální dobrovolníky párujeme s klienty na základě osobních pohovorů, kdy zjišťujeme zájmy dobrovolníků a dle informací získaných ze životních příběhů jednotlivých klientů se snažíme dobrovolníky vhodně spárovat. Nevyjde to vždy na poprvé, ale když se to zadaří, vznikají nová přátelství a saturace na obou stranách. Dobrovolníci jsou vždy poučeni personálem, jak s jednotlivým klientem jednat, jaká jsou příjemná témata. Na počátku nového „spojení“ bývá přítomen někdo z pracovníků, který klienta zná.

Jiní individuální dobrovolníci se najdou spíše ve skupinových aktivitách. Zpravidla 1x týdně se setkávají se skupinkou klientů a vedou svůj zájmový kroužek. Jde například o tematické předčítání z knih, trénování paměti či hraní na hudební nástroje.

Všech dobrovolníků si v Palatě velice vážíme. Jejich osobní angažovanost a ochota pomoci jsou nesporným důkazem jejich obětavosti a doufáme, že i v budoucnosti budeme mít možnost spolupracovat s tak skvělými lidmi, kteří věnují svůj čas a srdce našemu společnému projektu – Domovu Palata.
Zobrazit text zobrazit fotografie
Biografický model péče
Domov Palata pracuje s biografickým modelem péče Prof. E. Böhma.
Jedná se o model individuálního přístupu ke klientovi na základě jeho životního příběhu, potřeb, zájmů a zvyklostí. Pracujeme s prostředím dle biografie klientů.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Nově certifikovaná zařízení

Domov Vesna, příspěvková oganizace

Domov Vesna je příspěvkovou organizací poskytující sociální služby: domov pro seniory s kapacitou 168 klientů a domov se...

více informací

Pečovatelská služba Trutnov

Pečovatelská služba Trutnov je příspěvková organizace města Trutnov, která nabízí své služby občanům města Trutnov...

více informací

Mareva z.s.

Mareva z.s je pečovatelská služba určena především seniorům, osobám s tělesným postiženým a osobám s chronickým du...

více informací