Sociální služba denní stacionář je poskytována v bezbariérovém domě na ulici Smetanova 1113/21 A v Bruntále. Budova je ...
Vyhledávání
Novinky
Domov pro seniory Vesna získal 5 hvězd
04.03.2024
Značka kvality na CNN Prima NEWS
17.01.2023
Příklady dobré praxe
Zahradní terapie
Sociální služby města Havlíčkova Brodu - Domov pro seniory Reynkova
Jedná se o plánovaný a cíleně orientovaný proces.
Vyškolení odborníci využívají aktivit, které jsou orientované na rostliny a zahradu a to tak, aby udrželi a podpořili sociální, psychické a tělesné zdraví a tím kvalitu života seniorů.


Komunitní smyslová zahrádka
Domov pro seniory Kociánka, příspěvková organizace
Domov pro seniory Kociánka se v současné době zaměřil na smyslovou aktivizaci klientů. Ve svých venkovních prostorách vybudoval celkem 9 komunitních smyslových zahrádek – jeden klasický záhon a 8 vyvýšených zahrádek.
V interiéru využíváme smyslovou zahrádku, která je pojízdná, slouží převážně pro imobilní klienty. Rozmístění komunitních smyslových zahrádek (dále jen KSZ) je zaměřené primárně na klienty domova, sekundárně pro personál. Požadavky, změny a přání ohledně funkčnosti, estetična a využitelnosti vycházejí z podnětů a přání klientů. KSZ jsou umístěné tak, aby byly dobře přístupné pro všechny klienty a personál. Dle možností jsou v blízkosti umístěny lavičky, čímž je KSZ místem pro relaxaci, setkávání, rozhovory a aktivitu klientů ve skupině i samostatně. Mezi velmi oblíbené rostliny patří výsadba zeleniny, převážně rajčat a bylinek. Zahradní smyslová terapie v jarních a letních měsících začíná výsadbou semínek, následuje péče o rostoucí rostliny, přepikýrování a následná výsadba do květináčů a umístění do venkovních prostor. Stejně je osázená i pojízdná zahrádka, rostliny se zde mění dle ročního období. Z pohledu terapií se zde uplatňuje smyslová terapie, reminiscenční terapie, procvičuje se jemná i hrubá motorika.


Poskytování obecné paliativní péče
Domov u fontány
Domov je držitelem certifikace paliativního přístupu v rozšířené formě.
Klade důraz na plánování péče v závěru života společně s klientem a jeho rodinou. Součástí je podpora klientů ve vyslovení dříve vysloveného přání, spolupráce s duchovním nebo rituály spojené s destigmatizací umírání.


Certifikát kvality Vážka
Domov u fontány
Kvalitní péče o klienty s Alzheimerovou nebo jinými typy demence je jedním z hlavních poslání našeho zařízení.
Domov je držitelem certifikátu Vážka. V rámci individuálního přístupu podporuje klienty k soběstačnosti, nabízí široké spektrum terapeutických přístupů a aktivit. Současně jsou klienti podporování v mezigeneračních aktivitách.


Ergoterapie v Louckém Mlýně
Alzheimercentrum Prácheň z.ú., Provoz Loucký Mlýn
Jednou z našich osvědčených aktivizačních metod práce s uživateli trpící Alzheimerovou nemocí či jinou demencí je Ergoterapie, která probíhá denně v dopoledních i odpoledních hodinách.
Ergoterapeutky se při skupinových schůzkách střídají na třech úsecích – recepce, jídelna a kuchyňka. Při individuálních sezeních navštěvují klienta na pokoji. Abychom zapojili všechny smysly uživatelů, volíme při ergoterapiích širokou škálu činností: zpíváme lidové písně, besedujeme na různá témata, cvičíme při hudbě, pečeme nebo vaříme. Dále procvičujeme jemnou motoriku, např. háčkujeme, pleteme, loupeme kukuřici, třídíme knoflíky či vyrábíme sezonní dekorace z přírodních materiálů. Také hrajeme společenské hry, luštíme křížovky, předčítáme, chodíme na procházky a jezdíme na výlety.

Ucelený program 7 terapií propojený se sociálním službami a školní docházkou
Základní škola a Mateřská škola a poskytovatel sociálních služeb, Kaňka o.p.s.
Systém propojení 7 terapeutických programů s poskytováním sociálních služeb, povinnou školní docházkou a integrovanými volnočasovými aktivitami je jedinečný model, který přináší kvalitní, odbornou péči o děti, mládež a dospělé s postižením “pod jednou stř


Přístup zaměřený na člověka
ARPIDA, centrum pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením, z.ú.
Denní stacionář poskytuje službu s ohledem na individuální potřeby uživatele a s respektem k jeho rozhodnutím o svém životě a o průběhu poskytování sociální služby.
Služba umožňuje uživatelům rozvoj soběstačnosti a základních dovedností pro zvládání péče o vlastní osobu. Uživatelé jsou podporováni zejména ve výběru činností, které je zajímají a naplňují. Uživatelům je v rozvíjení těchto činnosti, dle jejich volby a individuálních schopností, poskytnuta přiměřená podpora. Podpora vychází z „Přístupu zaměřeného na člověka“. Je tedy poskytována profesionálně, důsledně, avšak s respektem, lidským rozměrem a empatií. Dále pracovníci pracují s technikami „Plánování zaměřené na člověka“, skrze které pomáhají vytvořit kolem uživatele „Kruh podpory“ (rodiče, pracovníci, přátelé). Tito lidé jsou důležitou součástí změny, podpory, řešení a rozhodování. V rámci individuálního plánování zaměřeného na člověka využívají vhodné nástroje a techniky individuálního plánovaní mezi které patří např. Profil na jednu stránku, MAPA, CESTA, Kruhy podpory a jiné dle individuální potřeby uživatele.


Integrovaná Boccia
ARPIDA, centrum pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením, z.ú.
V dubnu 2013 centrum ARPIDA, o.s. zahájilo první Jihočeskou ligu v iBoccii. IBoccia je výzva. Je to výzva pro všechny, kteří mají radost z kolektivního sportu, který mohou hrát s přáteli či s novými lidmi.
Integrovaná Boccia (iBoccia) je sport podobný francouzskému petanque, ale hraje se zejména v tělocvičně. Hráči v týmu si navzájem pomáhají tak, aby tým byl soběstačnou jednotkou. Integrovaná Boccia je sport pro všechny. Smazává se zde znevýhodnění a lidé si mohou naplno užít hru. Centrum ARPIDA tak pravidelně organizuje turnaje v iBoccii pro celý Jihočeský kraj. Stejně tak jako v jiných sportech, je Jihočeská iBoccia rozdělena na 1., 2. a 3. ligu.
IBoccia je výzva. Je to výzva pro všechny, kteří mají radost z kolektivního sportu, který mohou hrát s přáteli či s novými lidmi.
IBoccia je výzva. Je to výzva pro všechny, kteří mají radost z kolektivního sportu, který mohou hrát s přáteli či s novými lidmi.


Bazální stimulace
ARPIDA, centrum pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením, z.ú.
Denní stacionář patří mezi zařízení, které již dlouhodobě pracuje s konceptem bazální stimulace. Bazální stimulace je komunikační, interakční a vývoj podporující stimulační koncept, který se orientuje na všechny oblasti lidských potřeb.
Centrum ARPIDA prošlo od roku 2013 opakovaně procesem certifikace a patří mezi proškolená certifikovaná pracoviště v konceptu bazální stimulace. Supervize je důležitou zpětnou vazbou o implementaci konceptu Bazální stimulace do přímé péče a o kvalitě poskytované sociální služby. Supervize zjišťuje uplatňování základních a nástavbových prvků konceptu BS a zejména reakce uživatelů na aplikování těchto prvků. Během supervize jsou analyzovány kazuistiky, fotografie a videa jednotlivých uživatelů, kde jsou zdokumentovány jejich reakce na techniky konceptu BS. Centrum ARPIDA v roce 2023 obhájilo certifikaci a obdrželo certifikát Pracoviště pracující s konceptem Bazální stimulace.


Ucelený systém rehabilitace
ARPIDA, centrum pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením, z.ú.
Centrum ARPIDA je jedinečné zařízení, které nabízí komplexní koordinovanou podporu v duchu uceleného systému rehabilitace (prostředky léčebné, sociální, pedagogické a pracovní) lidem s tělesným a kombinovaným postižením.
Denní stacionář využívají především dospělí lidé starší 18 let. Služby jsou zaměřeny nejen na lidi se zdravotním postižením, ale také na jejich rodiny. Rodiče (zákonné zástupce/opatrovníky) klientů vnímáme jako naše partnery, jako přirozenou součást týmu odborníků, kteří pečují o jejich dítě.


Nově certifikovaná zařízení
Sociální služby Chomutov, p. o .

Sociální služby Chomutov, p. o., poskytují terénní pečovatelskou službu na území města Chomutova a jeho spádových obc...
Charita Šumperk

Služba je poskytována na dvou místech a to: Charita Šumperk, Jeremenkova 705/7, 787 01 Šumperk, detašované pracoviště: ...