Vybrat region

Česká republika

Praha Středočeský kraj Liberecký kraj Ústecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Jihočeský kraj Vysočina Královéhradecký kraj Pardubický kraj Jihomoravský kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Zlínský kraj

Slovenská republika



MIMO ÚZEMÍ ČR a SK

Příklady dobré praxe

Společenské akce v domově

Domov U Anežky, p.s.s., středisko Luštěnice

Celoročně pořádáme pro naše klienty mnoho společenských akcí.
Mezi nejoblíbenější patří již tradiční Anežské posvícení, které jakožto největší společenská událost s nejdelší tradicí v Domově, je příležitostí pro všechny naše klienty společně se svými rodinami a blízkými strávit krásné odpoledne plné hudby a krásných zážitků.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Venkovní sportovní aktivity

Domov U Anežky, p.s.s., středisko Luštěnice

Domov U Anežky se snaží svým klientům nabízet venkovní sportovní aktivity, kterých se mohou účastnit jak v doprovodu aktivizačních pracovnic, tak sami.
V nabídce máme kromě ruských kuželek, pétanque, házení kroužků a dvou venkovních cvičebních prvků také velké venkovní člověče nezlob se, které je našimi klienty v letních měsících hojně využívané.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Adaptační schůzky s rodinnými příslušníky

SENIOR centrum Blansko, příspěvková organizace

Spolupráce s rodinnými příslušníky našich uživatelů je v průběhu adaptačního období nového uživatele podpořena tzv. adaptačními schůzkami.
Tato neformálně pojatá schůzka je po měsíci od přijetí uživatele sjednána sociální pracovnicí, může se jí účastnit jeden či více rodinných příslušníků, za zařízení jsou přítomni vedoucí úseku sociální péče, vedoucí zdravotní péče, vedoucí přímé obslužné péče a nutriční terapeutka. Cílem setkání je vzájemné předávání informací o novém uživateli a jeho adaptaci od zahájení poskytování služby. Vzniká tak prostor pro neformální sdělování postřehů a rad, abychom mohli zajistit v co nejvyšší míře individuální péči.
Paní Dana byla v červenci přijata do Domova se zvláštním režimem, jejím jediným rodinným příslušníkem byla vnučka, která je s babičkou v pravidelném kontaktu.
Vnučka byla po měsíci od přijetí paní Dany pozvána na adaptační schůzku, kde ji byly představeny vedoucí pracovnice domova a postupně ji sdělily informace o babičce, včetně denních činností. Vnučka vyjádřila potěšení, že babička denně tráví čas s ostatními uživateli v jídelně a společenské místnosti, účastní se aktivit, je často doprovázena na zahradu domova. Pracovnice se s vnučkou shodly na tom, že paní Dana vítá společnost a ráda tráví čas ve venkovních prostorách domova. Vzájemně se ujistili o zvycích a návycích paní Dany, ze kterých personál zařízení při péči vychází a podporuje je.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Spolupráce s dětmi a mládeží

Domov pro seniory Mitrov, příspěvková organizace

V domově je zavedena již dlouholetá spolupráce s dětmi a mládeží škol z okolních měst a obcí. Děti několikrát do roka dojíždí do zařízení, vždy mají připravený kulturní program.
Velmi užitečnou se jeví spolupráce při výzdobě domova, kdy děti namalovaly velké obrazy, které jsme zarámovali a jsou nám pestrou, veselou, nevšední výzdobou prostor v domově. Klienti dostávají v den svých narozenin ručně malovaná přání od dětí z okolních mateřských škol.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Plánovací tým, tzv. "buňka"

Domov pro seniory Mitrov, příspěvková organizace

Na sestavování individuálního plánu péče se podílí tzv. buňka – plánovací tým, který je tvořen ze sociálního pracovníka, všeobecné sestry, pečovatele a asistenta, jedině tak je zajištěna komplexní péče o uživatele.
Uživatelé služby mají vypracovaný individuální plán péče, jehož součástí je Individuální plán a Plán péče. Jeho obsahem jsou přání a potřeby klienta, schopnosti klienta, míra podpory a pomoci pracovníků. Individuální plán je tvořen již před nástupem do domova, při jednání se zájemcem o službu. Vnímáme, že všechny oblasti, které zachytí jednotliví pracovníci, tvoří ucelený individuální plán, který je funkční a odpovídá skutečným potřebám člověka.
Zobrazit text

Pěstování rostlin bez bariér

Domov pro seniory Severní Terasa, příspěvková organizace

Pěstitelský kroužek je určen pro všechny klienty domova pro seniory, především pro klienty se sníženou schopností pohybu.
Pěstování probíhá na 2 pěstebních stolech, které vyrobili na míru zaměstnanci údržby. Tyto stoly jsou volně přístupné 24 hodin denně. Jeden je určený pro imobilní klienty na vozíčcích, druhý pro klienty stojící. V současné době, jelikož jsme na začátku, se klienti starají o bylinky, ale do budoucna plánujeme pěstovat i květiny.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Otoskopická sluchátka

Palata - Domov pro zrakově postižené

Klienti se slabším sluchem používají otoskopická sluchátka, která zmenšují sluchovou bariéru. Sluchátka jsou vybavena dvěma mikrofony, umístěnými v blízkosti uší.
Zvuk z nich je zesilován podobně jako u sluchadel, avšak s lepší srozumitelností a prostorovou orientací. Mají snadné ovládání, které zvládnou i klienti s hmatovým handicapem. Zároveň velikost sluchátek umožňuje mimo dobu užívání jejich snadné nošení např. v náprsní kapse. Sluchadla používají klienti s lehkým a středním sluchovým postižením, které nepoužívají trvale sluchadla a pomoc potřebují jen občas, např. během vyšetření u lékaře, při jednání na úřadech, při kulturních akcích apod.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Prvky prostorové orientace

Palata - Domov pro zrakově postižené

V domově využíváme prvky prostorové orientace pro zrakově postižené, které můžeme doporučit i do standardních domovů pro seniory. Jedná se o kombinaci prvků, které pomáhají orientovat se v prostoru jak nevidomým, tak i osobám se zbytky zraku.
Mezi základní prvky prostorové orientace patří kontrastní vodící madla s hmatovým značením u jednotlivých pokojů, podlahy na chodbách domova, nábytek v pokojích klientů, vypínače atd.
V domově je zpracován systém kontrastů ve vazbě k intenzitě osvětlení. Tento manuál je v případě zájmu možno poslat.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Domeček pro zábavu a hry nejmenších

Domov pro seniory Kociánka, příspěvková organizace

Součástí vybavení kavárny v Domově pro seniory Kociánka je malý dětský koutek s domečkem, tabulí, křídami a hračkami, který upoutá pozornost všech dětských návštěvníků.
V kavárně dochází k setkávání uživatelů s rodinnými příslušníky, přáteli, dobrovolníky. Není výjimkou, kdy se sejdou při povídání i čtyři generace. V letních měsících se uživatelé s rodinami setkávají rádi v přilehlé zahradě, kde děti rády využívají klouzačku, prolézací tunel a dětský stan umístěný v blízkosti zahradní fontány.
U uživatelů vzniká pocit sounáležitosti s rodinou a společností. Nemalý význam mají i reminiscenční prvky.
DS Kociánka podporuje uživatele v kontaktu s rodinnými příslušníky, spolupracuje s nimi a vytváří podmínky pro zajišťování kvality poskytované péče.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Využití trenažéru

Zdravotně sociální služby Turnov, Domov důchodců Pohoda

V našem domově je seniory hojně využíván aktivně pasivní trenažér Thera Vital. Uživatelé si na pravidelné cvičení natolik zvykli, že si již týden bez tohoto cvičení nedokážou představit.
Dopolední cvičení na trenažéru se stalo místem pro zlepšení fyzické a psychické kondice, ale také místem, kde naši uživatelé soutěží nejen mezi sebou, ale snaží se zlepšovat své dosavadní výkony a překonávat sami sebe. Zároveň se čas kolem trenažéru stal chvílí pro setkávání, sdělování dojmů, zjišťování novinek, prohlubování sociálních kontaktů, vzpomínání či poznávání uživatelů mezi sebou.
Zobrazit text zobrazit fotografie

Nově certifikovaná zařízení

Domov Vesna, příspěvková oganizace

Domov Vesna je příspěvkovou organizací poskytující sociální služby: domov pro seniory s kapacitou 168 klientů a domov se...

více informací

Pečovatelská služba Trutnov

Pečovatelská služba Trutnov je příspěvková organizace města Trutnov, která nabízí své služby občanům města Trutnov...

více informací

Mareva z.s.

Mareva z.s je pečovatelská služba určena především seniorům, osobám s tělesným postiženým a osobám s chronickým du...

více informací